













| Product Dimensions | 157cm x 55cm x 54cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Indesit |
| Key Feature 1 | Glass shelves with profile fronts, providing robustness and extra safety |
| Key Feature 2 | Convenient bottle balcony to safely store your bottles |
| GTIN | 8050147603437 |
| Colour | White |
| Model Number | IBD5515W1 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Removable Door | No |
| Noise Level | 40 dB |
| Number of Freezer Baskets | 2 |
| Number of Freezer Drawers | 1 |
| Net Freezer Capacity | 55 L |
| Multi Air Flow Technology | No |
| Net Refrigerator Capacity | 153 L |
| Net Total Capacity | 208 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Third Rack Installed | No |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 56 kg |
| Shipping Height | 161 cm |
| Shipping Weight | 58 kg |
| Shipping Width | 60 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 66 cm |
| Storage Compartment | No |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 15 hr |
| Suitable for Out Buildings | No |
| Split | 60/40 |
| Star Rating | 4 |
| Door Alarm | No |
| Depth | 54 cm |
| Defrost Type | Manual |
| Digital Inverter Compressor | No |
| Additional Information | 60/40 Split |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Child Lock | No |
| Climate Class | SN/T |
| Bluetooth | No |
| Built-in Water Heater | No |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 157 cm |
| Fast Freeze | No |
| Features | Glass shelves with profile fronts, providing robustness and extra safety, Convenient bottle balcony to safely store your bottles, |
| Energy Efficiency Class | F |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 2.5 kg |
| Defrost type | Auto defrost |
| Noise Level dB (A) | 43 |
| Temperature display | No |
| Total Litre capacity (Net) | 201 - 250 |
Indesit IBD5515W1 55cm 60/40 Manual Fridge Freezer - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

