

















| Product Dimensions | 82cm x 59.8cm x 55.5cm |
|---|---|
| Manufacturer | Indesit |
| Key Feature 1 | 13 place settings |
| Key Feature 3 | Push & Go |
| Key Feature 2 | Five programmes, three wash temperatures |
| GTIN | 8050147586716 |
| Colour | Silver |
| Model Number | DIE2B19UK |
| Programmes | Eco Wash , Intensive Wash |
| Product Category Group | White Goods |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | No |
| Remaining Time Display | No |
| Noise Level | 49 dB |
| Place Setting Capacity | 13 |
| Third Rack Installed | No |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 32.1 kg |
| Water Consumption | 16 L |
| Wash Efficiency | A |
| Water Protect System | No |
| Shipping Height | 91 cm |
| Shipping Width | 62.5 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 67.5 cm |
| Depth | 55.5 cm |
| Delay Timer | No |
| Additional Information | Counter Balanced Door, Concealed Heating Element, |
| Child Lock | No |
| Bluetooth | No |
| Built-in Display | No |
| Dry Efficiency | A |
| Installation Type | Built In |
| Height (cm) | 82 cm |
| Features | 13 place settings, Five programmes, three wash temperatures, Push & Go |
| Energy Efficiency Class | F |
| Half Load Supported | No |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 13 |
| Water use (Litres) | 16 |
| Timer delay | No |
| Cutlery | Basket |
| Noise level | 49 dB (A) |
| Smart Connected | No |
Indesit DIE2B19UK Integrated Full Size Dishwasher - 13 Place Settings
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


