









The Indesit DFO3T133FUK Freestanding Dishwasher is a versatile and efficient appliance that can easily handle the dishwashing needs of a large family. With a capacity of 14 place settings, this dishwasher is perfect for busy households.
Key features of the Indesit DFO3T133FUK Freestanding Dishwasher include:
- 14 place settings capacity
- Energy efficiency rating of A++
- Multiple wash programs for different cleaning needs
- Delay start function for convenience
- Adjustable upper basket for flexible loading options
- Quiet operation at only 46 decibels
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Dishwashers |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | Digital |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 59cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Indesit |
| Key Feature 1 | Range of programs |
| Key Feature 3 | eXtra space option |
| Key Feature 2 | Fast&Clean |
| GTIN | 8050147589915 |
| Model Number | DFO3T133FUK |
| Programmes | Eco, Extra, Half load, Intensive, Pre-wash, Rapid |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Noise Level | 43 dB |
| No. of Programmes | 9 |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Weight | 47 kg |
| Warranty Information | 1 year labour + 10 year parts warranty |
| Shipping Height | 91 cm |
| Shipping Weight | 49 kg |
| Shipping Width | 62.5 cm |
| Shipping Depth | 67.5 cm |
| Depth | 59 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | Range of programs, Fast&Clean, eXtra space option |
Indesit DFO3T133FUK Dishwasher in White - 14 Place Setting
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


