









| Product Dimensions | 82cm x 59.8cm x 55.5cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Indesit |
| Key Feature 1 | Push&Go |
| Key Feature 3 | 14 place settings |
| Key Feature 2 | Fast&Clean |
| GTIN | 8050147662724 |
| Model Number | D2IHL326UK |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Noise Level | 46 dB |
| Number of Temperature Settings | 3 |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Weight | 35.5 kg |
| Water Consumption | 9.5 L |
| Wash Efficiency | A |
| Water Protect System | Yes |
| Shipping Height | 91 cm |
| Shipping Weight | 37.5 kg |
| Shipping Width | 62.5 cm |
| Shipping Depth | 67.5 cm |
| Control Type | Electronic |
| Depth | 55.5 cm |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Dry Efficiency | A |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Installation Type | Built In |
| Height (cm) | 82 cm |
| Features | Push&Go, Fast&Clean, 14 place settings |
| Energy Efficiency Class | E |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 14 |
| Water use (Litres) | 9.5 |
| Cutlery | Basket |
| Noise level | 46 dB (A) |
Indesit D2IHL326UK Full Size Dishwasher - White- 14 Place Settings
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


