

| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 54cm |
|---|---|
| Colour | Silver |
| Manufacturer | Indesit |
| Key Feature 1 | Push&Go function |
| Key Feature 3 | Water Balance Plus |
| Key Feature 2 | Rapid Wash options |
| GTIN | 8050147606056 |
| Colour | Silver |
| Model Number | BWE71452SUKN |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 30 min |
| Noise Level - Washing | 59 dB |
| Noise Level - Spinning | 79 dB |
| Weight | 66.8 kg |
| Washing Capacity | 7 kg |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 68.3 kg |
| Shipping Width | 64.5 cm |
| Shipping Depth | 59 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Spin Performance Class | B |
| Control Type | Dial and Button |
| Display Type | LED |
| Depth | 54 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Height (cm) | 85 cm |
| Features | Push&Go function, Rapid Wash options, Water Balance Plus |
| Energy Efficiency Class | E |
Indesit BWE71452SUKN 7kg Washing Machine
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
