

| Product Dimensions | 89cm x 60cm x 54cm |
|---|---|
| Water Supply | Hot or Cold |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Indesit |
| Key Feature 1 | Push&Go function |
| Key Feature 3 | Rapid Wash cycles |
| Key Feature 2 | Water Balance Plus |
| GTIN | 8050147606025 |
| Model Number | BWE71452KUKN |
| Programmes | Cotton, Synthetics, Colours, Delicates, Rapid 30min, Cotton, Synthetics, Mixed, Eco 40-60, White, Rapid, Duvet, Wool, 20'C, Rinse + Spin, Spin + Drain |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 30 min |
| Noise Level - Washing | 59 dB |
| Noise Level | 79 dB |
| Noise Level - Spinning | 79 dB |
| Weight | 66.8 kg |
| Washing Capacity | 7 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 44 L |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 66.8 kg |
| Shipping Width | 64.5 cm |
| Shipping Depth | 59 cm |
| Spin Performance Class | B |
| Control Type | Dial and Button |
| Depth | 54 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Annual Water Usage | 44 L |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 89 cm |
| Features | Push&Go function, Water Balance Plus, Rapid Wash cycles |
| Energy Efficiency Class | E |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Capacity (Kg) | 7 |
Indesit BWE71452KUKN 7kg Washing Machine
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


