











| Product Dimensions | 82cm x 59.5cm x 54.5cm |
|---|---|
| Water Supply | Cold Fill |
| Colour | White |
| Manufacturer | Indesit |
| Key Feature 1 | Push&Go |
| Key Feature 3 | Autoclean Cycle |
| Key Feature 2 | Water Balance Plus |
| GTIN | 8050147602942 |
| Colour | White |
| Model Number | BIWMIL71252UKN |
| Programmes | Rinse Cycle, Drain & Spin, Cotton, Eco, Synthetic, Spin Only, Mixed Load, Wool |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 30 min |
| Noise Level - Washing | 52 dB |
| Noise Level - Spinning | 74 dB |
| Out of Balance Protection | No |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 64.4 kg |
| Washing Capacity | 7 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 44 L |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Width | 64.5 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 59.5 cm |
| Temperature Control | No |
| Stackable | No |
| Spinning Efficiency Class | A |
| Spin Performance Class | B |
| Steam Function | No |
| Start Delay Option | Yes |
| Depth | 54.5 cm |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Additional Information | Automatic Load recognition, Height adjustment |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Bluetooth | No |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Installation Type | Integrated |
| Height (cm) | 82 cm |
| Height Adjustment | No |
| Features | Push&Go, Water Balance Plus, Autoclean Cycle |
| Energy Efficiency Class | E |
| Smart App connected | No |
| Spin Speed | 1200 rpm |
| Self Cleaning Dispenser | No |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | No |
| Capacity (Kg) | 7 |
| Delay timer | Yes |
Indesit BIWMIL71252UKN 7kg 1200 Spin Integrated Washing Machine - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


