





















| Product Dimensions | 81.5cm x 595cm x 54.5cm |
|---|---|
| Manufacturer | Indesit |
| Key Feature 1 | Push&Go technology |
| Key Feature 3 | Water Balance+ |
| Key Feature 2 | Express 60 cycle |
| GTIN | 8050147664230 |
| Model Number | BIWDIL861485 |
| Programmes Drying | Yes |
| Programmes Washing | Yes |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Integrated Washer Dryer |
| Quick Wash Option | Yes |
| Noise Level - Washing | 70 dB |
| Weight | 66 kg |
| Water Consumption | 48 L |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Shipping Height | 64.5 cm |
| Shipping Weight | 68 kg |
| Shipping Width | 59.5 cm |
| Shipping Depth | 89 cm |
| Spin-drying Efficiency Class | B |
| Control Type | Button |
| Display Type | LED |
| Depth | 54.5 cm |
| Annual Energy Rating(kWh) | 55 kWh |
| Installation Type | Integrated |
| Height (cm) | 81.5 cm |
| Features | Push&Go technology, Express 60 cycle, Water Balance+ |
| Energy Efficiency Class | D |
| Drying Capacity | 6 kg |
| Capacity (Kg) | 8 |
Indesit BI WDIL 861485 BIWDIL861485 8kg/6kg 1400 Spin Integrated Washer Dryer
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

