















Keep cool at work or home with this 10” digital air circulator desk fan. Exclusive to Euronics, this model has three modes as well as oscillation and tilt so you can control the airflow where you need it. The IGFD4010W has a nine-hour timer, an LED display with real-time temperature, and a remote control for complete ease of use.
Key Features:
Oscillation + Tilt
9-hour timer
LED Display
Features: Oscillation + Tilt, 9-hour timer, LED Display
Depth: 24.9 cm
Height: 31.8 cm
Shipping Depth: 28 cm
Shipping Height: 41 cm
Shipping Width: 25.5 cm
Weight: 2 kg
Width: 24.9 cm
Smart Connect: No
Number of Fan Speeds: 3
| Product Dimensions | 31.8cm x 24.9cm x 24.9cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Igenix |
| Key Feature 1 | Oscillation & Tilt |
| Key Feature 3 | LED Display |
| Key Feature 2 | 9-hour timer |
| GTIN | 5016368092149 |
| Colour | White |
| Model Number | IGFD4010W |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Cooling Fan |
| Weight | 2 kg |
| Shipping Height | 41 cm |
| Shipping Width | 25.5 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 28 cm |
| Depth | 24.9 cm |
| Additional Information | Maximum noise level 50dB, Sleep mode - manual, Remote included, LED display, Safety cut out feature, Touch controls |
| Height (cm) | 31.8 cm |
| Features | Oscillation & Tilt, 9-hour timer, LED Display |
Igenix IGFD4010W 10" Digital Cooling Fan
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

