





| Product Dimensions | 130cm x 42cm x 45cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Igenix |
| Key Feature 1 | Three modes |
| Key Feature 3 | LED Display |
| Key Feature 2 | Oscillation & Tilt |
| GTIN | 5016368092118 |
| Colour | White |
| Model Number | IGFD2016W |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Cooling Fan |
| Weight | 6.6 kg |
| Shipping Height | 46 cm |
| Shipping Width | 17 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 60 cm |
| Depth | 45 cm |
| Additional Information | Oscillation & Tilt, 15-hour timer, Remote control, Sleep mode - manual, Digital Display, Safety cut out feature, Touch controls |
| Height (cm) | 130 cm |
| Features | Three modes, Oscillation & Tilt, LED display |
Igenix IGFD2016W Cooling Fan
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
