





The Iceking TT46EW is a compact and versatile table top icebox fridge that is perfect for small kitchens, dorm rooms, offices, or as an additional fridge for drinks and snacks.
Key Features:
- 44cm width, making it ideal for tight spaces
- Energy efficient design helps save on electricity costs
- Adjustable thermostat allows you to easily control the temperature
- Reversible door for added convenience in placement
- Icebox compartment for keeping ice and frozen treats cold
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Larder Fridges |
| Width | 44 cm |
| Height | 51 cm |
| Product Dimensions | 51cm x 44cm x 47cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Ice King |
| Key Feature 1 | Ideal for Chilling Drinks |
| Key Feature 3 | Reversible Door |
| Key Feature 2 | Adjustable thermostat |
| GTIN | 5060217415825 |
| Colour | White |
| Model Number | TT46EW |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Fridge |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 49 dB |
| Net Refrigerator Capacity | 41 L |
| No. Refrigerator Shelves | 1 |
| Net Total Capacity | 41 L |
| Number of Refrigerator Door Bins | 2 |
| Thermostat Available | Yes |
| Weight | 14 kg |
| Warranty Information | automatic (consumer keeps receipt) |
| Shipping Height | 52.8 cm |
| Shipping Weight | 17 kg |
| Shipping Width | 46 cm |
| Shipping Depth | 51 cm |
| Depth | 47 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | Ideal for Chilling Drinks, Adjustable Thermostat, Reversible Door |
| Energy Efficiency Class | E |
| With Icebox | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 40-44 |
IceKing TT46EW 44cm Table top Icebox Fridge - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


