





The Iceking ICE-RZ245EW RZ245EW 60cm Tall Upright Freezer in White is the perfect addition to any kitchen, offering ample storage space and a sleek design.
Key Features:
- Large 245L capacity for storing plenty of frozen goods
- Energy efficient with an A+ energy rating
- Fast freeze function to quickly lower the temperature
- Adjustable thermostat for precise temperature control
- Reversible door for flexible installation options
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Tall Freezers |
| Width | 60 cm |
| Height | 170 cm |
| Product Dimensions | 170cm x 60cm x 60cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Ice King |
| Key Feature 1 | 7 Freezer Compartments |
| Key Feature 3 | 4* Freezing |
| Key Feature 2 | Adjustable thermostat |
| GTIN | 5060217415993 |
| Colour | White |
| Model Number | RZ245EW |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Tall Upright Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 40 dB |
| Number of Freezer Drawers | 7 |
| Net Freezer Capacity | 242 L |
| Thermostat Available | Yes |
| Weight | 64 kg |
| Shipping Height | 178.3 cm |
| Shipping Weight | 70 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Depth | 63.5 cm |
| Door Style | Right Side Hinge |
| Depth | 60 cm |
| Defrost Type | Manual |
| Additional Information | Adjustable Thermostat, Reversible Door, Adjustable Feet, 7 Freezer Compartments, 4* Freezer Rating |
| Installation Type | Freestanding |
| Energy Consumption | 267 kWh |
| Features | 7 Freezer Compartments, Adjustable Thermostat, 4* Freezing |
| Energy Efficiency Class | E |
| Type | Tall Freezer |
| Defrost type | Manual defrost |
| Noise Level dB (A) | 40 |
| Temperature display | No |
| Total Litre capacity (Net) | 201 - 250 |
Iceking RZ245EW 60cm Tall Upright Freezer - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


