



The Iceking ICE-RK113EW RK113EW 48cm Under Counter Fridge in white is a compact and efficient appliance perfect for smaller kitchens or as an additional storage option. With a total capacity of XX liters, this fridge offers ample space for your groceries while fitting neatly under your counter.
Key features include:
- Energy efficiency rating of A+ helps save on electricity costs
- Adjustable shelves allow for customizable storage options
- Reversible door for added convenience in placement
- Interior light for easy visibility of contents
- Manual defrost function for easy maintenance
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Larder Fridges |
| Width | 48 cm |
| Height | 84 cm |
| Product Dimensions | 84cm x 48cm x 50cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Ice King |
| Key Feature 1 | 81 Ltr Capacity |
| Key Feature 3 | Salad Crisper Drawer |
| Key Feature 2 | Interior Light |
| GTIN | 5060217415856 |
| Model Number | RK113EW |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Fridge |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 40 dB |
| Net Refrigerator Capacity | 70 L |
| No. Refrigerator Shelves | 1 |
| Net Total Capacity | 81 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Thermostat Available | Yes |
| Weight | 22 kg |
| Shipping Height | 88.5 cm |
| Shipping Weight | 24 kg |
| Shipping Width | 50 cm |
| Shipping Depth | 54 cm |
| Depth | 50 cm |
| Defrost Type | Manual |
| Additional Information | 3* Ice Box, Adjustable Thermostat, Reversible Door, Salad Crisper Drawer, Adjustable Feet |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Interior Light Type | Bulb |
| Installation Type | Freestanding |
| Icebox Capacity | 11 L |
| Features | 81 Ltr Capacity, Interior Light, Salad Crisper Drawer |
| Energy Efficiency Class | E |
IceKing RK113EW 48cm Under Counter Fridge - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

