



Keep your food fresh and organized with the Iceking ICE-IK5050EW IK5050EW 54.5cm 50/50 No Frost Fridge Freezer in White. This sleek and spacious fridge freezer is perfect for any kitchen.
Key Features:
- No Frost technology prevents ice build-up, saving you time and effort
- Large capacity with a 50/50 split between fridge and freezer compartments
- Adjustable shelves and door balconies for customizable storage options
- LED lighting for bright and energy-efficient illumination
- Reversible door for flexible installation options
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Fridge Freezers |
| Width | 54.5 cm |
| Height | 181 cm |
| Hinge Position | Right (reversible) |
| Product Dimensions | 181cm x 54.5cm x 61cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Ice King |
| Key Feature 1 | Tall Bottle Storage |
| Key Feature 3 | 3 Glass Shelves |
| Key Feature 2 | 4* Rating |
| GTIN | 5060217415962 |
| Colour | White |
| Model Number | IK5050EW |
| Key Feature 4 | 3 Freezer Compartments |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 40 dB |
| Number of Freezer Drawers | 1 |
| Net Freezer Capacity | 82 L |
| Net Refrigerator Capacity | 165 L |
| No. Refrigerator Shelves | 3 |
| Net Total Capacity | 247 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Weight | 51 kg |
| Shipping Weight | 58 kg |
| Split | 50/50 |
| Star Rating | 4 |
| Door Handles | Recessed |
| Depth | 61 cm |
| Defrost Type | No Frost |
| Additional Information | Mechanical Temperature Control, Stylish Interior LED light Optional, Tempered Glass Shelves, Crystal Crisper Drawer, Crystal Freezer Drawers, Reversible Door, Tall Bottle Storage |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Hinge type | Fixed Hinge |
| Features | Tall Bottle Storage, 4* Rating, 3 Glass Shelves, 3 Freezer Compartments |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 4 kg |
Iceking IK5050EW 54.5cm 50/50 No Frost Fridge Freezer - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

