





The Iceking IK2022EW is a compact and efficient top mount fridge freezer that is perfect for smaller kitchens or as an additional storage solution. With a sleek white finish, this under counter unit is both stylish and practical.
Key features include:
- 47cm width, ideal for fitting into tight spaces
- Top mount design for easy access to both the fridge and freezer compartments
- Energy efficient with an A+ energy rating
- Adjustable shelves and door storage for customizable organization
- Frost-free technology for hassle-free maintenance
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Width | 47 cm |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 47cm x 50cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Ice King |
| Key Feature 1 | 4-Star 24L Freezer |
| Key Feature 3 | Reversible Door |
| Key Feature 2 | Adjustable thermostat |
| GTIN | 5060217416037 |
| Colour | White |
| Model Number | IK2022EW |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 40 dB |
| Net Freezer Capacity | 24 L |
| Net Refrigerator Capacity | 61 L |
| No. Refrigerator Shelves | 1 |
| Net Total Capacity | 85 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 2 |
| Weight | 24 kg |
| Warranty Information | consumers can register by calling 0808 1962 388 |
| Shipping Height | 85.5 cm |
| Shipping Weight | 26 kg |
| Shipping Width | 50 cm |
| Shipping Depth | 54 cm |
| Star Rating | 4 |
| Door Handles | Recessed |
| Door Style | Right Side Hinge |
| Depth | 50 cm |
| Defrost Type | Manual |
| Additional Information | Salad crisper with glass shelf, Adjustable thermostat |
| Interior Light Type | Bulb |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | 4-Star 24L Freezer, Adjustable Thermostat, Reversible Door |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 2.4 kg |
| Defrost type | Manual defrost |
| Total Litre capacity (Net) | 81 - 100 |
IceKing IK2022EW 47cm Top Mount Fridge Freezer Under Counter - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


