



The Iceking CF371EW 371 litre Chest Freezer in White is a spacious and efficient appliance for storing frozen foods. With a large capacity of 371 litres, this freezer is perfect for households with high freezing needs.
Key features of the Iceking CF371EW include:
- 371 litre capacity for ample storage space
- Energy efficient design to help save on electricity costs
- Adjustable thermostat for customized temperature control
- Fast freeze function to quickly freeze newly added items
- Counterbalanced lid for easy access to contents
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Chest Freezers |
| Width | 130 cm |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 130cm x 70.5cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Ice King |
| Key Feature 1 | 371 Ltr Capacity |
| Key Feature 3 | 1 Basket |
| Key Feature 2 | Counter Balanced Lid |
| GTIN | 5060217416082 |
| Colour | White |
| Model Number | CF371EW |
| Key Feature 4 | Full Metal Back |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Chest Freezer |
| Noise Level | 40 dB |
| Number of Freezer Baskets | 1 |
| Net Freezer Capacity | 371 L |
| Thermostat Available | Yes |
| Weight | 48 kg |
| Door Style | Top Open |
| Depth | 70.5 cm |
| Defrost Type | Manual |
| Additional Information | Adjustable Thermostat, Freezer Safe Technology, Full Metal Fire Retardant Back Panel, Counter Balanced Lid |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | 371 Ltr Capacity, Counter Balanced Lid, 1 Basket, Full Metal Back |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 16 kg |
| Defrost type | Manual defrost |
| Noise Level dB (A) | 40 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 350 - 450 |
IceKing CF371EW 371 litre Chest Freezer - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


