



Keep your frozen foods organized and easily accessible with the Iceking ICE-CF197EW CF197EW 198 Litres Chest Freezer in white. With a spacious 198 litre capacity, this chest freezer is perfect for storing large quantities of food for your family or business.
The adjustable thermostat allows you to easily control the temperature to suit your needs, while the counterbalanced lid makes it easy to open and close. The freezer also features a defrost drain for easy cleaning and maintenance.
Key features of the Iceking ICE-CF197EW CF197EW Chest Freezer include:
- 198 litre capacity for ample storage space
- Adjustable thermostat for customized temperature control
- Counterbalanced lid for easy opening and closing
- Defrost drain for hassle-free maintenance
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Chest Freezers |
| Width | 91 cm |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 91cm x 55cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Ice King |
| Key Feature 1 | 198 Ltr Capacity |
| Key Feature 3 | Indicator Warning Lights |
| Key Feature 2 | Counter Balanced Lid |
| GTIN | 5060217416266 |
| Colour | White |
| Model Number | CF197EW |
| Key Feature 4 | 1 Basket |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Chest Freezer |
| Noise Level | 40 dB |
| Number of Freezer Baskets | 1 |
| Net Freezer Capacity | 198 L |
| Thermostat Available | Yes |
| Weight | 29 kg |
| Shipping Weight | 29 kg |
| Door Style | Top Open |
| Depth | 55 cm |
| Defrost Type | Manual |
| Additional Information | Adjustable Thermostat, Freezer Safe Technology, Full Metal Fire Retardant Back Panel , 2 Fixed Rollers, Counter Balanced Lid, Indicator Warning Lights, 4* Freezer |
| Installation Type | Freestanding |
| Energy Consumption | 200 kWh |
| Features | 198 Ltr Capacity, Counter Balanced Lid, Indicator Warning Lights, 1 Basket |
| Energy Efficiency Class | E |
Iceking CF197EW 198 Litres Chest Freezer - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

