

| Product Dimensions | 90cm x 40cm x 60cm |
|---|---|
| Water Supply | Cold |
| Colour | White |
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | Top Load, Slimline |
| Key Feature 3 | Anti Stain technology |
| Key Feature 2 | Soft Opening Door |
| GTIN | 5054645618705 |
| Colour | White |
| Model Number | WMTF722UUKN |
| Programmes | Baby , Cottons , Delicates , Eco Cycles , Favourites , Mixed Load , Rinse/Spin/Drain, Stains Option |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Noise Level | 78 dB |
| Washing Capacity | 7 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 45 L |
| Spinning Efficiency Class | C |
| Spin Performance Class | C |
| Depth | 60 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Height (cm) | 90 cm |
| Features | Top Load, Slimline, Soft Opening Door, Anti Stain technology |
| Energy Efficiency Class | E |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 7 |
| Delay timer | Yes |
Hotpoint WMTF722UUKN 7kg Top Loading Slimline Washing Machine
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


