















| Product Dimensions | 59.5cm x 59.5cm x 55.1cm |
|---|---|
| Colour | Inox |
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | Auto Cooking programmes |
| Key Feature 3 | Hydro Clean |
| Key Feature 2 | Multiflow technology |
| GTIN | 5054645001415 |
| Model Number | SA4544HIX |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Oven |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| Number of Ovens | Single |
| Weight | 25.9 kg |
| Shipping Height | 67 cm |
| Shipping Weight | 27.2 kg |
| Shipping Width | 64 cm |
| Shipping Depth | 65 cm |
| Self Cleaning Technology | Yes |
| Depth | 55.1 cm |
| Height (cm) | 59.5 cm |
| Electronic Clock/Timer | Electronic |
| Features | Auto cooking programmes, MultiFlow technology, Hydro Clean |
| Energy Efficiency Class | A |
Hotpoint SA4544HIX 59.5cm Built In Electric Single Oven - Inox
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
