











| Product Dimensions | 59.5cm x 59.5cm x 55.1cm |
|---|---|
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | Multiflow technology |
| Key Feature 3 | Hydro Clean |
| Key Feature 2 | Titling grill |
| GTIN | 5054645001491 |
| Model Number | SA2540HIX |
| Product Category Group | White Goods |
| Net Main Oven Capacity | 66 L |
| Control Type | Electronic |
| Depth | 55.1 cm |
| Additional Information | Programmes: Maxi cooking , Keep warm , Defrost , Grill , Bread , Rising , Turbo grill , Pizza , Meat probe , Forced air , Frozen food |
| Height (cm) | 59.5 cm |
| Features | Multiflow technology, Titling grill, Hydro Clean |
| Energy Efficiency Class | A |
Hotpoint SA2540HIX Built-In Single Electric Oven
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
