



The Hotpoint PHC961TSIXH Gas Hob With Wok Burner is a sleek and stylish addition to any kitchen. This gas hob features a powerful wok burner, perfect for stir-frying and cooking meals quickly. The black glass finish adds a modern touch to your kitchen, while the cast iron pan supports provide stability for your pots and pans.
Key features of the Hotpoint PHC961TSIXH Gas Hob include:
- 4 gas burners for versatile cooking options
- Powerful wok burner for quick and efficient cooking
- Black glass finish for a modern look
- Cast iron pan supports for stability
- Easy-to-use controls for precise cooking
| Colour Group | Grey |
|---|---|
| Product Range | Gas Hobs |
| Width | 87 cm |
| Height | 4.1 cm |
| Product Dimensions | 4.1cm x 87cm x 51cm |
| Colour | Inox |
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | 6 gas burners |
| Key Feature 3 | Automatic ignition |
| Key Feature 2 | Cast iron pan supports |
| GTIN | 5054645011902 |
| Model Number | PHC961TSIXH |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Gas Hob |
| Pan Supports | Yes |
| Number of Cooking Elements | 6 |
| Weight | 17.4 kg |
| Wok Burner | Yes |
| Warranty Information | 1 year labour + 10 year parts warranty |
| Shipping Height | 16 cm |
| Shipping Weight | 18.3 kg |
| Shipping Width | 92 cm |
| Shipping Depth | 56 cm |
| Control Type | Dials-Retractable |
| Cooking Element Type | Gas |
| Depth | 51 cm |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Features | 6 gas burners, Cast iron pan supports, Automatic ignition |
| Flame Safety Device | Yes |
Hotpoint PHC961TSIXH 87cm Flame Control Gas Hob - Inox
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

