























| Product Dimensions | 59.5cm x 65.5cm x 84.9cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | ActiveCare technology |
| Key Feature 3 | Anti-Allergy cycle |
| Key Feature 2 | 15 programmes |
| GTIN | 5054645545162 |
| Colour | White |
| Model Number | NTM1182XB |
| Programmes | Cotton Programme, Cupboard dry, Jeans, Mixed Dry, Normal Dry, Synthetics |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Heat Pump Tumble Dryer |
| Reverse Action (Bi-directional) | Yes |
| Noise Level | 65 dB |
| Ventilation | Heat pump |
| Weight | 44 kg |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Water Tank Full Indicator | Yes |
| Shipping Height | 87.2 cm |
| Shipping Weight | 46.5 kg |
| Shipping Width | 65.5 cm |
| Shipping Depth | 69.3 cm |
| Sensor Dry Technology | Yes |
| Cycle length of standard cotton programme (full load) | 194 min |
| Control Type | Dial and Button |
| Depth | 84.9 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Additional Information | Best in class efficiency |
| Child Lock | Yes |
| Interior Light | No |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 59.5 cm |
| Features | ActiveCare technology, 15 programmes, Anti-Allergy cycle |
| Energy Efficiency Class | A++ |
| Filter Cleaning Indicator | No |
| Filter Full Indicator | Yes |
Hotpoint NTM1182XB 8kg Heat Pump Tumble Dryer - White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

