

















| Product Dimensions | 84.9cm x 59.5cm x 65.5cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | Crease Care option |
| Key Feature 3 | Refresh programme |
| Key Feature 2 | Anti Allergy |
| GTIN | 5054645559985 |
| Model Number | NTM1081WK |
| Programmes | Adjustable dryness levels, Anti-allergy, Baby cycle, Bed and bath, Duvet, Eco cotton, Crease care, Cuddly toys, Daily, Drying time option, Fitness, Gentle, Jeans, Key lock, Mix programs, Refresh, Shirts, Silk, Start delay, Synthetics, Woolmark |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Heat Pump Tumble Dryer |
| Noise Level | 67 dB |
| Ventilation | Heat pump |
| Weight | 44 kg |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Water Tank Full Indicator | Yes |
| Shipping Height | 87.2 cm |
| Shipping Weight | 465 kg |
| Shipping Width | 65.5 cm |
| Shipping Depth | 69.3 cm |
| Cycle length of standard cotton programme (full load) | 215 min |
| Cycle length of standard cotton programme (partial load) | 127 min |
| Control Type | Dial |
| Display Type | LED |
| Door Opening Angle | 180°; |
| Depth | 65.5 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Additional Information | Best in class for energy efficiency |
| Interior Light | No |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 84.9 cm |
| Features | Crease Care option, Anti Allergy, Refresh programme |
| Energy Efficiency Class | A+ |
| Filter Cleaning Indicator | No |
| Filter Full Indicator | Yes |
Hotpoint NTM1081WK 8kg Heat Pump Tumble Dryer - White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

