



















The Hotpoint NSWM1046WUK Freestanding Washing Machine is a reliable and efficient appliance that will make laundry day a breeze. With a large 10kg capacity, it is perfect for families or households with heavy laundry loads. The machine boasts a variety of advanced features to ensure your clothes are cleaned thoroughly and gently.
Key features of the Hotpoint NSWM1046WUK Freestanding Washing Machine include:
- Large 10kg capacity, perfect for families
- Energy efficient with an A+++ energy rating
- 16 wash programs to suit different types of laundry
- Rapid option for quick washes when you're in a hurry
- Steam hygiene function to remove bacteria and allergens
- Delay timer so you can schedule your washes for convenience
- LED display for easy program selection and monitoring
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 59.5 cm |
| Display Screen Type | LCD |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 59.5cm x 60.5cm |
| Water Supply | Cold |
| Colour | White |
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | Anti Stain 40 |
| Key Feature 3 | Rapid option |
| Key Feature 2 | Full Load 45 |
| GTIN | 5054645687701 |
| Colour | White |
| Model Number | NSWM1046WUK |
| Programmes | Mixed, Eco 40-60, Cotton, Synthetics, Delicates, Wool, Anti Allergy, Spin & Drain, Rinse & Spin, Baby, 20 degrees, Duvet, White, 30 Min, Full Load 45min, Anti Stain 40 degrees |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 30 min |
| Noise Level - Spinning | 76 dB |
| No. of Programmes | 16 |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Weight | 75.9 kg |
| Washing Capacity | 10 kg |
| Size of Porthole | 34 cm |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 77.5 kg |
| Shipping Width | 64.5 cm |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Stackable | Yes |
| Spin Speed | 1400 |
| Control Type | Digital |
| Depth | 60.5 cm |
| Depth with Door Open | 104.5 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Additional Information | Antistain 40 - Say goodbye to stains & pre-treatment with our dedicated Antistain programme , Full Load 45 - Wash a full load in just 45 minutes without compromising on performance , Anti Allergy - Remove 99.9%* of allergens from your wash and protect |
| Annual Energy Rating(kWh) | 51 kWh |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | Anti Stain 40, Full Load 45, Rapid Option |
| Energy Efficiency Class | A |
| Steam | No |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 10 |
| Delay timer | Yes |
Hotpoint NSWM1046WUK Freestanding Washing Machine
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


