











The Hotpoint NSWF946BSUK Freestanding Washing Machine is a high-quality appliance that will make laundry day a breeze. With a spacious 9kg capacity, it is perfect for large households and can easily handle bulky items like bedding and towels. The washing machine has an energy efficiency rating of A+++, helping you save money on your energy bills while being environmentally friendly.
- 9kg capacity - perfect for large households
- A+++ energy efficiency rating
- Multiple wash programs for different fabric types
- Rapid option for quick washes
- Anti-allergy cycle to remove allergens from clothing
- Delay timer so you can schedule your laundry for when it's convenient for you
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 59.5 cm |
| Display Screen Type | LCD |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 59.5cm x 60.5cm |
| Water Supply | Cold |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | Anti Stain 40 |
| Key Feature 3 | Anti Allergy |
| Key Feature 2 | Full Load 45 |
| GTIN | 5054645690855 |
| Colour | Black |
| Model Number | NSWF946BSUK |
| Programmes | Mixed, Eco 40-60, Cotton, Synthetics, Delicates, Wool, Anti Allergy, Spin & Drain, Rinse & Spin, Baby, 20 degrees, Duvet, White, 30 Min, Full Load 45min, Anti Stain 40 degrees |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 30 min |
| Noise Level - Washing | 76 dB |
| Noise Level - Spinning | 76 dB |
| No. of Programmes | 16 |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Weight | 74.2 kg |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 50 L |
| Size of Porthole | 34 cm |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 75.8 kg |
| Shipping Width | 64.5 cm |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Stackable | Yes |
| Spin Speed | 1400 |
| Control Type | Dial |
| Depth | 60.5 cm |
| Depth with Door Open | 104.3 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Additional Information | Say goodbye to stains & pre-treatment with our dedicated Antistain programme, Wash a full load in just 45 minutes without compromising on performance, Remove allergens from your wash and protect sensitive skin, Rapid Option - Allows you to reduce the |
| Annual Energy Rating(kWh) | 49 kWh |
| Child Lock | Yes |
| Height Adjustment | Yes |
| Features | Anti Stain 40, Full Load 45, Anti Allergy |
| Energy Efficiency Class | A |
Hotpoint NSWF946BSUK Freestanding Washing Machine
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


