













The Hotpoint NSWE846WSUK 8kg 1400 Spin Washing Machine in White is a versatile and efficient appliance that will make laundry day a breeze. With a large 8kg capacity, it can easily handle the laundry needs of a medium-sized household. The 1400 spin speed ensures that your clothes come out of the machine drier, reducing drying time and energy consumption.
- 8kg capacity - ideal for medium-sized households
- 1400 spin speed - reduces drying time
- Energy efficient - helps save on electricity bills
- Multiple wash programs - offers flexibility for different types of laundry
- Delay timer - allows you to schedule your wash cycle for a time that suits you
- Anti-allergy program - removes allergens from your clothes
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 59.5 cm |
| Display Screen Type | Digital |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 59.5cm x 60.5cm |
| Water Supply | Cold |
| Colour | White |
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | Anti-Stain technology |
| Key Feature 3 | Steam Hygiene |
| Key Feature 2 | Quick Wash 45 |
| GTIN | 5054645688913 |
| Colour | White |
| Model Number | NSWE846WSUK |
| Programmes | Mixed, Eco 40-60, Cotton, Synthetics, Delicates, Wool, Anti Allergy, Spin & Drain, Rinse & Spin, Baby, 20'C, Duvet, White, 30 min, Full Load 45 min, Anti Stain 40'C |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 30 min |
| Noise Level - Washing | 76 dB |
| Noise Level - Spinning | 76 dB |
| No. of Programmes | 16 |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Weight | 68.5 kg |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 48 L |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 70.1 kg |
| Shipping Width | 64.5 cm |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Stackable | Yes |
| Spin Speed | 1400 |
| Steam Function | Yes |
| Control Type | Electronic |
| Depth | 60.5 cm |
| Depth with Door Open | 104.3 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Additional Information | Wash a full laundry load in just 45 minutes, Steam Hygiene: Remove up to 99.9% of viruses and bacteria, Rapid option allows you to reduce the wash duration by up to 50%, Anit-Allergy cycle, Anti-stain technology |
| Child Lock | Yes |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height Adjustment | Yes |
| Features | Anti-Stain technology, Quick Wash 45, Steam Hygiene |
| Energy Efficiency Class | A |
| Steam | Yes |
| Smart App connected | No |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 8 |
| Delay timer | Yes |
Hotpoint NSWE846WSUK 8kg 1400 Spin Washing Machine - White
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


