

















Introducing the Hotpoint NM11948WSAUK 9kg 1400 Spin Washing Machine in a sleek white finish. This washing machine combines efficiency and convenience to make laundry day a breeze.
Key features of this model include:
- 9kg drum capacity - perfect for medium to large households
- 1400 RPM spin speed for faster drying times
- Anti-stain technology removes stubborn stains with ease
- Rapid option for quick wash cycles when you're in a hurry
- Steam hygiene function ensures your clothes are thoroughly cleaned and sanitized
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 59.5 cm |
| Display Screen Type | Digital |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 59.5cm x 60.5cm |
| Water Supply | Cold |
| Colour | White |
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | ActiveCare technology |
| Key Feature 3 | 30-minute Quick Wash |
| Key Feature 2 | Range of cycles |
| GTIN | 5054645679591 |
| Colour | White |
| Model Number | NM11948WSAUK |
| Programmes | Eco 40-60, Cotton, Synthetics, Mixed, Delicates, White, Anti Stain 40'C, Rapid 30min, Spin & Drain, Rinse & Spin, Steam Refresh, 20'C, Wool, Anti Allergy, Bed & Bath |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 30 min |
| Noise Level - Washing | 76 dB |
| Noise Level - Spinning | 76 dB |
| No. of Programmes | 15 |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Weight | 75.3 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 50 L |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 76.9 kg |
| Shipping Width | 64.5 cm |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Stackable | Yes |
| Spin Speed | 1400 |
| Control Type | Electronic |
| Depth | 60.5 cm |
| Depth with Door Open | 104.3 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Additional Information | Remove stubborn stains at just 20°C through ActiveCare technology |
| Child Lock | Yes |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height Adjustment | Yes |
| Features | ActiveCare technology, Range of cycles, 30-minute Quick Wash |
| Energy Efficiency Class | A |
| Steam | Yes |
| Smart App connected | No |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 9 |
| Delay timer | Yes |
Hotpoint NM11948WSAUK 9kg 1400 Spin Washing Machine - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


