













| Water Supply | Cold Fill |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | ActiveCare technology |
| Key Feature 3 | Steam Refresh |
| Key Feature 2 | Continuous wash and dry |
| GTIN | 5054645654970 |
| Colour | White |
| Model Number | NDD10726DAUK |
| Programmes Drying | Yes |
| Programmes Washing | Yes |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washer Dryer |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 30 min |
| Weight | 73.4 kg |
| Washing Performance Class | A |
| Water Consumption | 52 L |
| Washing Capacity | 10 kg |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 75 kg |
| Shipping Width | 64.5 cm |
| Shipping Depth | 65.5 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Spin-drying Efficiency Class | B |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Electronic |
| Display Type | LCD |
| Depth | 60.5 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Additional Information | Steam Refresh, Pro-Inverter motor |
| Child Lock | Yes |
| Built-in Display | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 85 cm |
| Features | ActiveCare technology, Continuous wash and dry, Steam Refresh |
| Energy Efficiency Class | D |
| Drying Capacity | 7 kg |
Hotpoint NDD 10726 DA UK NDD10726DAUK 10kg/7kg 1400 Spin Washer Dryer - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
