















| Product Dimensions | 85cm x 59.5cm x 54cm |
|---|---|
| Country of Origin | EU (Italy) |
| Water Supply | Cold Fill |
| Colour | White |
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | Continuous Wash & Dry |
| Key Feature 3 | Stop&Add function |
| Key Feature 2 | Range of programmes |
| GTIN | 5054645651849 |
| Colour | White |
| Model Number | NDB8635WUK |
| Programmes Drying | Yes |
| Programmes Washing | Yes |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washer Dryer |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 30 min |
| Weight | 66 kg |
| Washing Performance Class | A |
| Water Consumption | 58 L |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 67.5 kg |
| Shipping Width | 64.5 cm |
| Shipping Depth | 59 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Spin-drying Efficiency Class | B |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Electronic |
| Display Type | Digital |
| Door Opening Angle | 140°; |
| Depth | 54 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Built-in Display | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 85 cm |
| Features | Continuous Wash & Dry, Range of programmes, Stop&Add function |
| Energy Efficiency Class | D |
| Drying Capacity | 6 kg |
| Capacity (Kg) | 8 |
| Delay timer | Yes |
| Quick wash | Yes |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Dry load (Kg) | 6 |
Hotpoint NDB8635WUK 8kg/6kg 1400 Spin Washer Dryer - White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


