

















Key features:
- Inverter motor
- Express 30
- Sanitizing
- Delicates
Transform your dirty plates, cutlery and dishes to sparkling dinnerware with the built in HSFCIH4798BI. It comes with a fantastic variety of programmes, multiple place settings, and a special motor for quieter operation.
You won’t be able to buy this Hotpoint dishwasher anywhere else, as it’s exclusive to Euronics and Agent stores.
Programmes for Dazzling Dishes:
The Hotpoint HSFCIH4798BI will clean your crockery to perfection. You’ll find ten place settings as well as eight programmes to suit your needs, such as the energy-saving Eco Wash, or the Intensive Wash which tackles more heavily soiled loads.
If you’re often in a hurry, then take advantage of Express 30, which will clean your dishes extra quickly. Or, to keep germs at bay, the Sanitizing cycle will give your dirtier items an additional antibacterial wash. There’s even a programme for Delicates, which takes care of glassware that’s more sensitive to higher temperatures. You can choose your desired programme on the digital display, with the easy-to-use button controls.
User-Friendly Dishwasher Design:
This slimline dishwasher features an inverter motor for quieter operation, so you won’t be disturbed around your home. It also offers better control of motor speeds, which results in more control over pressure.
A counter balanced door on the HSFCIH4798BI provides extra safety, while the concealed heating element gets your load dry and ready to put away. To help reduce your impact on the environment and your pocket, this Hotpoint model uses just 212 kWh annually.
Finished in a slick stainless steel with matching interior, this freestanding dishwasher will blend into any family home with ease. Measuring 85 x 45 x 59 (H x W x D), it’s slimline too, so you won’t struggle to find an installation space.
Width: 44.8 cm
Depth: 55.5 cm
| Product Dimensions | 82cm x 44.8cm x 55.5cm |
|---|---|
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | 8 Programmes Inc: Express 30 Wash |
| Key Feature 3 | Stainless Steel |
| Key Feature 2 | Inverter Motor, Button Control |
| GTIN | 5054645623709 |
| Colour | White |
| Model Number | HSICIH4798BI |
| Product Category Group | White Goods |
| Quick wash | Yes |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | No |
| Remaining Time Display | No |
| Place Setting Capacity | 10 |
| Third Rack Installed | No |
| Timer delay | No |
| Width (cm) | 44.8 cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 29.6 kg |
| Water Protect System | No |
| Smart Connect | No |
| Cutlery | Basket |
| Depth | 55.5 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Child Lock | No |
| Bluetooth | No |
| Built-in Display | Yes |
| Internet (Wi-Fi) connected | No |
| Height (cm) | 82 cm |
| Features | 8 Programmes Inc: Express 30 Wash, Inverter Motor, Button Control, Stainless Steel |
| Energy Efficiency Class | E |
| Half Load Supported | Yes |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 10 |
| Timer delay | Yes |
| Cutlery | Basket and Tray |
| Noise level | 47 dB (A) |
| Smart Connected | No |
Hotpoint HSICIH4798BI 10 Place Built In Slimline Dishwasher
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


