



















| Product Dimensions | 90cm x 60cm x 60cm |
|---|---|
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | Fast pre-heat |
| Key Feature 3 | Steam-assisted oven cleaning |
| Key Feature 2 | Multiflow technology |
| GTIN | 5054645653010 |
| Colour | Silver |
| Model Number | HS67V5KHX |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Cooker |
| Removable Door | Yes |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Net Main Oven Capacity | 69 L |
| Number of Ovens | Double |
| Number of Shelf Positions | 5 |
| Type of Grill/Griddle | Electric |
| Weight | 49.4 kg |
| Shipping Height | 99.4 cm |
| Shipping Weight | 52.4 kg |
| Shipping Width | 70 cm |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Self Cleaning Technology | Yes |
| Control Type | Mechanical |
| Cooking Element 4 Power | 1.2kW |
| Cooking Element 3 Power | 1.8kW |
| Cooking Element 1 Power | 1.8kW |
| Cooking Element 2 Power | 1.2kW |
| Depth | 60 cm |
| Additional Information | Removable Door (top), Hydrolytic |
| Interior Light Type | Halogen |
| Hob Element Type | Ceramic |
| Height (cm) | 90 cm |
| Main Oven Features | Fast Preheat, Conventional, Conventional Bake, Grill, Turbo Grill, Bottom, Defrost, Steam |
| Main Oven Type | Fan |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Features | Fast pre-heat, Multiflow technology, Steam-assisted oven cleaning |
| Energy Efficiency Class | A |
Hotpoint HS67V5KHX 60Cm Electric Single Cooker
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

