











| Product Dimensions | 4.6cm x 58cm x 51cm |
|---|---|
| LPG Conversion Kit Available | No |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | Multiple zone activation/deactivation |
| Key Feature 3 | Easy Cleaning Ceramic surface |
| Key Feature 2 | 6200 kW Load Capacity |
| GTIN | 5054645043026 |
| Colour | Black |
| Model Number | HR612CH |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Ceramic |
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Number of Power Levels | 9 |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 8 kg |
| Smart Connect | No |
| Control Type | Front Touch Controls |
| Cooking Element Type | Ceramic |
| Depth | 51 cm |
| Additional Information | Hotpoint's Touch Control hobs offer great performance as well as a sleek, easy-to-clean design. With precise temperature levels, control-lock for extra safety and automatic switch-off if there's a large spillage, it's fashion meeting function. |
| Child Lock | Yes |
| Bluetooth | No |
| Height (cm) | 4.6 cm |
| Features | Multiple zone activation/deactivation, 6200 kW Load Capacity, Easy Cleaning Ceramic surface |
| Number of hob zones | 4 |
| Electrical connection | Hard wired |
| Control position | Front |
Hotpoint HR612CH 58cm Ceramic Hob - Black
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

