















| Product Range | Integrated Fridge Freezers |
|---|---|
| Width | 54 cm |
| Height | 177.5 cm |
| Product Dimensions | 177.5cm x 54cm x 54.5cm |
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | No Frost technology ? Eliminates icy build-up |
| Key Feature 3 | Adjustable shelves ? Customise for every item |
| Key Feature 2 | Spacious storage ? Fits all your groceries easily |
| GTIN | 5054645708833 |
| Colour | White |
| Model Number | HPKH1262B4UK |
| Key Feature 4 | Energy efficient ? Reduces electricity costs |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 37 dB |
| Number of Freezer Drawers | 4 |
| Net Freezer Capacity | 91 L |
| Net Refrigerator Capacity | 163 L |
| No. Refrigerator Shelves | 4 |
| Net Total Capacity | 254 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Shelf Positions | 4 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Weight | 57 kg |
| Warranty Information | registration requiredto activate this guarantee you must register the appliance at https://www.hotpoint.co.uk/register my appliance |
| Shipping Height | 191 cm |
| Shipping Weight | 61 kg |
| Shipping Width | 58 cm |
| Shipping Depth | 63 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 13 hr |
| Split | 50/50 |
| Star Rating | 4 |
| Door Alarm | Yes |
| Door Handles | Integrated |
| Depth | 54.5 cm |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Additional Information | Our quiet and durable Inverter Compressor immediately reacts to the door being opened, swiftly restoring a stable temperature to keep your food fresh and energy bills lower. |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN/ST |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Integrated |
| Features | No Frost technology ? Eliminates icy build-up, Spacious storage ? Fits all your groceries easily, Adjustable shelves ? Customise for every item, Energy efficient ? Reduces electricity costs |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 4.2 kg |
Hotpoint HPKH 1262B4 Integrated Fridge Freezer
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


