























The Hotpoint HPKH 1261 W4UK White 50/50 Fridge Freezer is a stylish and efficient appliance that is perfect for any kitchen. With a total capacity of 264 liters, this fridge freezer offers plenty of storage space for all your groceries.
Key features include:
- Energy efficiency rating of A+ helps save on energy costs
- Frost-free technology eliminates the need for manual defrosting
- LED lighting provides bright and efficient illumination inside the fridge
- Multi-use drawer can be used for storing fruits, vegetables, or meat
- Super Cool and Super Freeze functions for quickly cooling or freezing new items
- Reversible doors for added flexibility in placement
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Width | 54 cm |
| Height | 182.4 cm |
| Product Dimensions | 182.4cm x 54cm x 57.5cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | No Frost tech ? Enjoy hassle-free use |
| Key Feature 3 | Energy-efficient ? Save on your bills |
| Key Feature 2 | Flexible shelving ? Store groceries easily |
| GTIN | 5054645702442 |
| Colour | White |
| Model Number | HPKH1261W4UK |
| Key Feature 4 | Optimal storage ? Keep food fresh longer |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 37 dB |
| Number of Freezer Drawers | 4 |
| Net Freezer Capacity | 102 L |
| Net Refrigerator Capacity | 168 L |
| No. Refrigerator Shelves | 4 |
| Net Total Capacity | 270 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Weight | 57 kg |
| Warranty Information | registration requiredto activate this guarantee you must register the appliance at https://www.hotpoint.co.uk/register my appliance |
| Shipping Height | 191 cm |
| Shipping Weight | 61 kg |
| Shipping Width | 58 cm |
| Shipping Depth | 63 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 14 hr |
| Split | 50/50 |
| Star Rating | 4 |
| Door Handles | Integrated |
| Depth | 57.5 cm |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Additional Information | LED Interior Lighting - Bright LED lighting illuminates the interior of your fridge. |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN/ST |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | No Frost tech ? Enjoy hassle-free use, Flexible shelving ? Store groceries easily, Energy-efficient ? Save on your bills, Optimal storage ? Keep food fresh longer |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 5.5 kg |
Hotpoint HPKH 1261 W4UK White 50/50 Fridge Freezer
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


