



















The Hotpoint HPKF 5351 XP4UK American Fridge Freezer in Steel is a stylish and spacious appliance that will make a great addition to any kitchen. With a total capacity of 537 litres, this fridge freezer offers ample storage space for all your food and drinks.
Key features of the Hotpoint HPKF 5351 XP4UK American Fridge Freezer include:
- Multi-temperature zone for flexible storage options
- Super Cool and Super Freeze functions to quickly chill or freeze new items
- Frost-free technology for hassle-free maintenance
- LED lighting for bright and energy-efficient illumination
- Electronic touch controls for easy operation
| Colour Group | Silver/Grey |
|---|---|
| Product Range | American Style Fridge Freezers |
| Width | 59.5 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 203.5 cm |
| Product Dimensions | 203.5cm x 59.5cm x 66.3cm |
| Colour | Brushed Steel |
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | VitalCare technology ? Keeps food fresh longer |
| Key Feature 3 | No Frost system ? Eliminates defrosting hassle |
| Key Feature 2 | Three-door design ? Easy access to groceries |
| GTIN | 5054645723836 |
| Colour | Silver |
| Model Number | HPKF5351XP4UK |
| Key Feature 4 | Energy-efficient ? Lowers your energy bills |
| Product Type | American Fridge Freezer |
| Noise Level | 37 dB |
| Number of Freezer Drawers | 2 |
| Net Freezer Capacity | 102 L |
| Net Refrigerator Capacity | 249 L |
| No. Refrigerator Shelves | 4 |
| Net Total Capacity | 351 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Thermostat Available | Yes |
| Weight | 79 kg |
| Warranty Information | registration requiredto claim the 2 year manufacturer?s guarantee please visit the, terms and conditions. |
| Shipping Height | 210 cm |
| Shipping Weight | 79 kg |
| Shipping Width | 64 cm |
| Shipping Depth | 76.5 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 11 hr |
| Star Rating | 4 |
| Door Alarm | Yes |
| Door Handles | Integrated |
| Depth | 66.3 cm |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN/ST |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | VitalCare technology ? Keeps food fresh longer, Three-door design ? Easy access to groceries, No Frost system ? Eliminates defrosting hassle, Energy-efficient ? Lowers your energy bills |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 6 kg |
| Promotions | Hotpoint Cashback |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 37 |
| Fridge/Freezer Litre split (Net) | 70/30 |
Hotpoint HPKF 5351 XP4UK American Fridge Freezer - Steel
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



