



























Key features include:
- 60/40 split design with a larger fridge compartment and smaller freezer compartment
- Frost-free technology eliminates the need for manual defrosting
- Multi-flow cooling system ensures even temperature distribution throughout the appliance
- LED lighting provides bright and energy-efficient illumination
- Super Freeze and Super Cool functions for rapid chilling of new items
- Reversible doors for flexible installation options
Overall, the Hotpoint HPK 26363 W4UK 60/40 Fridge Freezer is a reliable and practical appliance that will keep your food fresh and organized.
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Width | 59.5 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 186.5 cm |
| Product Dimensions | 186.5cm x 59.5cm x 66.3cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | Dual No Frost ? Eliminates manual defrosting |
| Key Feature 3 | Adjustable shelves ? Customise for your needs |
| Key Feature 2 | Even Flow cooling ? Keeps food consistently fresh |
| GTIN | 5054645727735 |
| Colour | White |
| Model Number | HPK26363W4UK |
| Key Feature 4 | Energy efficient ? Helps lower your bills |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 37 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 106 L |
| Net Refrigerator Capacity | 210 L |
| No. Refrigerator Shelves | 4 |
| Net Total Capacity | 316 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Weight | 70 kg |
| Warranty Information | registration requiredto activate this guarantee you must register the appliance at https://www.hotpoint.co.uk/register my appliance |
| Shipping Height | 193.2 cm |
| Shipping Weight | 75 kg |
| Shipping Width | 66.1 cm |
| Shipping Depth | 76.2 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 11 hr |
| Split | 60/40 |
| Star Rating | 4 |
| Door Handles | Integrated |
| Depth | 66.3 cm |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | ST |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | Dual No Frost ? Eliminates manual defrosting, Even Flow cooling ? Keeps food consistently fresh, Adjustable shelves ? Customise for your needs, Energy efficient ? Helps lower your bills |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 6 kg |
Hotpoint HPK 26363 W4UK 60/40 Fridge Freezer - White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

