











Introducing the Hotpoint HOEU25CZXUK 59.5cm Built In Electric Single Oven in sleek Stainless Steel finish. This oven combines style and functionality to provide a great cooking experience for your kitchen.
Key Features:
- Large 71 litre capacity - perfect for cooking multiple dishes at once
- Energy efficient A energy rating - helps save on energy costs
- Multi-function oven with various cooking modes for versatile cooking options
- Easy to use touch controls for simple operation
- Grill function for added cooking flexibility
| Product Range | Single Ovens |
|---|---|
| Oven Lining Type | Catalytic |
| Width | 59.5 cm |
| Display Screen Type | Electronic |
| Height | 59.5 cm |
| Amp Rating | 13 |
| Product Dimensions | 59.5cm x 59.5cm x 55.1cm |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | Multiflow - Achieve great bakes no matter where you place your food in the oven. |
| Key Feature 3 | Catalytic liners - Spend more time cooking and less time cleaning. |
| Key Feature 2 | Easy Grill - The smart, innovative way to grill. |
| GTIN | 5054645725984 |
| Colour | Black |
| Model Number | HOEU25CZXUK |
| Key Feature 4 | Click&Clean - Keep your oven door sparkling with the effortless Click&Clean. |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Single Oven |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| Oven Accessories | 1 Grid, Tray |
| Oven Lining Type - Back | Catalytic |
| Oven Lining Type - Sides | Catalytic |
| Number of Ovens | Single |
| Number of Shelves | 4 |
| Type of Grill/Griddle | Turbo Grill |
| Weight | 25.9 kg |
| Warranty Information | registration required*to activate this guarantee you must register the appliance at https://www.hotpoint.co.uk/register-my-appliance |
| Shipping Height | 67 cm |
| Shipping Weight | 27.2 kg |
| Shipping Width | 64 cm |
| Shipping Depth | 65 cm |
| Control Type | Electronic |
| Door Material | Glass |
| Depth | 55.1 cm |
| Additional Information | Digital display |
| Interior Light Type | Halogen |
| Installation Type | Built In |
| Input Voltage | 240 v |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class | A |
| Door Type | Drop down |
| Main Oven capacity (Litres) | 71 |
| Main oven function | Multifunction |
| Smart | No |
| Cleaning | Catalytic Liners |
| Energy rating | A |
Hotpoint HOEU25CZXUK 59.5cm Built In Electric Single Oven - Stainless Steel
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


