







The Hotpoint HGS72SBK Gas Hob is a sleek and stylish addition to any kitchen. With its black glass finish and durable cast iron pan supports, this gas hob not only looks great but is built to last.
Key features of the Hotpoint HGS72SBK Gas Hob include:
- Four gas burners for versatile cooking options
- Automatic ignition for easy and convenient use
- Flame failure device for added safety
- Easy-to-clean glass surface
- Cast iron pan supports for stability and durability
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Gas Hobs |
| Width | 73 cm |
| Height | 5.1 cm |
| Product Dimensions | 5.1cm x 73cm x 51cm |
| Biomethane Ready | No |
| LPG conversion kit | Not convertible to LPG |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | 5 gas burners |
| Key Feature 3 | Elegant glass surface |
| Key Feature 2 | Wok burner |
| GTIN | 5054645634354 |
| Colour | Black |
| Model Number | HGS72SBK |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Hob |
| Pan Supports | Yes |
| Number of Cooking Elements | 5 |
| Weight | 16 kg |
| Wok Burner | Yes |
| Warranty Information | 1 year labour + 10 year parts warranty |
| Control Type | Knob Control |
| Cooking Element Type | Gas |
| Depth | 51 cm |
| Features | 5 gas burners, Wok burner, Elegant glass surface |
| Pan support | Cast iron |
| Wok burner | Yes |
| Number of hob zones | 5 |
| Control position | Front |
Hotpoint HGS72SBK 73cm Gas Hob - Black
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

