















The Hotpoint HFC3C26WCXUKN Freestanding Dishwasher is a reliable and efficient appliance that can easily handle the dishwashing needs of a large family. With a spacious capacity of 14 place settings, this dishwasher is perfect for tackling even the biggest loads of dishes.
Featuring a range of advanced technologies, this dishwasher ensures that your dishes come out sparkling clean every time. The 3D Zone Wash technology allows for targeted cleaning in either the upper or lower basket, ensuring a thorough clean no matter how dirty your dishes are. The Dual Space feature also allows you to adjust the height of the top basket, making it easy to fit in larger items in the lower basket.
The Hotpoint HFC3C26WCXUKN Freestanding Dishwasher also offers a variety of convenient features to make your life easier. The Delay Timer function allows you to set the dishwasher to start at a time that is convenient for you, while the Half Load option is perfect for when you only have a few dishes to wash. The Quick Wash program is great for when you need your dishes cleaned in a hurry.
- 3D Zone Wash technology for targeted cleaning
- Dual Space feature for adjustable top basket height
- Delay Timer function for convenience
- Half Load option for smaller loads
- Quick Wash program for fast cleaning
| Colour Group | Grey |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Dishwashers |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | Digital |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 59cm |
| Colour | Inox |
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | 3D Zone Wash |
| Key Feature 3 | 7 programs |
| Key Feature 2 | ActiveDry |
| GTIN | 5054645613670 |
| Colour | Silver |
| Model Number | HFC3C26WCXUKN |
| Programmes | Eco, Auto Intensive, Auto Mixed, Auto Fast Wash, Rapid 30', Sanitizing, Soak |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 46 dB |
| No. of Programmes | 7 |
| Number of Temperature Settings | 3 |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Weight | 47 kg |
| Water Consumption | 9.5 L |
| Warranty Information | 1 year labour + 10 year parts warranty |
| Water Protect System | Yes |
| Shipping Height | 91 cm |
| Shipping Weight | 49 kg |
| Shipping Width | 62.5 cm |
| Shipping Depth | 67.5 cm |
| Control Type | Button |
| Depth | 59 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | 3D Zone Wash, ActiveDry, 7 programs |
Hotpoint HFC3C26WCXUKN Dishwasher - Inox - 14 Place Setting
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

