









| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 59cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | 3D Zone Wash technology |
| Key Feature 3 | 7 wash programmes |
| Key Feature 2 | FlexiLoad |
| GTIN | 5054645599950 |
| Colour | White |
| Model Number | HFC3C26WCUK |
| Programmes | Auto Fast Wash, Auto intensive, Auto mixed, Eco, Rapid, Sanitising, Soak |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Noise Level | 46 dB |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Water Consumption | 9.5 L |
| Display Type | Digital |
| Depth | 59 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Additional Information | Overflow protection, Adjustable racking, Height adjustable top basket, 3 wash temperatures, Eco wash timer 190 minutes |
| Child Lock | Yes |
| Dry Efficiency | A |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 85 cm |
| Features | 3D Zone Wash technology, FlexiLoad, 7 wash programmes |
| Energy Efficiency Class | E |
Hotpoint HFC3C26WCUK Freestanding Full-Size Dishwasher
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


