























| Product Dimensions | 90cm x 60cm x 60cm |
|---|---|
| Colour | Black/White |
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | Multiflow technology |
| Key Feature 3 | Net capacity of 126 litres |
| Key Feature 2 | LCD digital display |
| GTIN | 5054645594658 |
| Model Number | HDT67V9H2CW |
| Product Category Group | White Goods |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Net Main Oven Capacity | 77 L |
| Net Top Oven Capacity | 49 L |
| Oven Type | Double |
| Number of Ovens | 2 |
| Number of Shelf Positions | 5 |
| Third Rack Installed | No |
| Type of Grill/Griddle | Variable Grill |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 75 kg |
| Shipping Height | 92 cm |
| Shipping Width | 60 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 60 cm |
| Storage Compartment | No |
| Control Type | Dials - Non-Retractable |
| Cooking Element 4 Power | Back Right 1.8 kW/0.75kW (double ring zone) |
| Cooking Element 3 Power | Back Left 1.2 kW |
| Cooking Element 1 Power | Front left 1.8 kW |
| Cooking Element 2 Power | Front Right 1.2kW |
| Display Type | LCD |
| Depth | 60 cm |
| Bluetooth | No |
| Interior Light Type | Bulb |
| Keep Warm Function | No |
| Hob Element Type | Ceramic |
| Height (cm) | 90 cm |
| Levelling Legs | Yes |
| Main Oven Features | Multiflow: Cook multiple dishes at once, without compromising on performance or taste - heat is evenly distributed through the entire cavity , Catalytic: Catalytic liners are special panels that catch fat spits and grease, removing them naturally during t |
| Main Oven Type | Fan |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Features | Multiflow technology, LCD digital display, Net capacity of 126 litres |
| Energy Efficiency Class | A |
Hotpoint HDT67V9H2CW_UK 60cm Double Electric Cooker with Ceramic Hob - Black/White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
