





















| Product Dimensions | 90cm x 60cm x 60cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | Easy clean enamel oven coating |
| Key Feature 3 | Multiflow technology |
| Key Feature 2 | Ceramic hob with double-ring zone |
| GTIN | 5054645595167 |
| Colour | White |
| Model Number | HDM67V9CMW |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Electric Ceramic Cooker |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Net Main Oven Capacity | 78 L |
| Net Top Oven Capacity | 49 L |
| Oven Type | Double |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Number of Ovens | Double |
| Type of Grill/Griddle | Integrated full-width electric grills x 2 |
| Weight | 75 kg |
| Shipping Height | 92 cm |
| Shipping Weight | 78 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 65 cm |
| Secondary Oven Features | Double glazed viewing window, 1 shelf, 2 Shelf positions, Drop down door opening style, Removable door glass. |
| Secondary Oven Type | Conventional |
| Control Type | Dials-Retractable |
| Depth | 60 cm |
| Additional Information | Programmable timer type |
| Hob Element Type | Ceramic |
| Height (cm) | 90 cm |
| Main Oven Features | Double glazed viewing window, Interior Light, 2 shelves, 5 Shelf positions, Drop down door opening style, Removable door glass, Energy consumption: Main: 0.94 kWh |
| Main Oven Type | Fan |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Features | Easy clean enamel oven coating, Ceramic hob with double-ring zone, Multiflow technology |
| Energy Efficiency Class | A |
| Energy rating | A main oven A top oven |
| Electrical connection | 32 amp |
| Clock | Programmable |
Hotpoint HDM67V9CMW 60cm Electric Ceramic Cooker - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

