





















| Product Dimensions | 90cm x 60cm x 60cm |
|---|---|
| Colour | Black |
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | Four zone Ceramic hob |
| Key Feature 3 | Multiflow technology |
| Key Feature 2 | Double display for independent control of both ovens |
| GTIN | 5054645593118 |
| Colour | Black |
| Model Number | HDM67V92HCB |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Double Cooker |
| Removable Door | Yes |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Net Main Oven Capacity | 72 L |
| Net Top Oven Capacity | 46 L |
| Oven Accessories | Yes |
| Oven Type | Fan |
| Number of Ovens | 2 |
| Number of Shelf Positions | 5 |
| Type of Grill/Griddle | Dual |
| Weight | 62.5 kg |
| Shipping Height | 99.4 cm |
| Shipping Weight | 66 kg |
| Shipping Width | 70 cm |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Control Type | Mechanical and Electronic |
| Cooking Element 4 Power | 1200 |
| Cooking Element 3 Power | 1800 |
| Cooking Element 1 Power | 1200 |
| Cooking Element 2 Power | 1800 |
| Depth | 60 cm |
| Interior Light Type | Halogen |
| Hob Element Type | Ceramic |
| Height (cm) | 90 cm |
| Levelling Legs | Yes |
| Main Oven Features | Fan Cooking, Forced Air |
| Main Oven Type | Fan |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Features | Four zone Ceramic hob, Double display for independent control of both ovens, Multiflow technology |
| Energy Efficiency Class | A |
| Cleaning | Liners in one oven |
| Energy rating | A main oven A top oven |
| Electrical connection | 32 amp |
| Clock | Programmable |
Hotpoint HDM67V92HCB 60cm Ceramic Double Electric Cooker
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

