























| Product Dimensions | 60cm x 60cm x 60cm |
|---|---|
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | Steam function |
| Key Feature 3 | Multiflow technology |
| Key Feature 2 | Cook Guide for precise cooking |
| GTIN | 5054645593606 |
| Colour | Silver |
| Model Number | HDM67V8D2CX |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Freestanding electric cooker |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Net Main Oven Capacity | 70 L |
| Net Top Oven Capacity | 44 L |
| Oven Type | Double |
| Oven Lining Type - Back | Catalytic |
| Oven Lining Type - Sides | Catalytic |
| Number of Ovens | Double |
| Type of Grill/Griddle | Integrated full-width electric grill, Tilted Grill |
| Weight | 52 kg |
| Shipping Height | 92 cm |
| Shipping Weight | 57 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 65 cm |
| Secondary Oven Features | Double glazed viewing window, 1 shelf, 2 Shelf positions, Left-hinged door opening style, Removable door glass. |
| Secondary Oven Type | Conventional |
| Control Type | Touch |
| Display Type | LED |
| Depth | 60 cm |
| Additional Information | Fully programmable main & second oven, |
| Hob Element Type | Ceramic |
| Height (cm) | 60 cm |
| Main Oven Features | Double glazed viewing window, Interior Light, 1 shelf, 5 Shelf positions, Drop down door opening style, Removable door glass, Multi-function Oven, 0.99 kWh Energy Consumption . |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Features | Steam function, Cook Guide for precise cooking, Multiflow technology |
| Energy Efficiency Class | A |
| Energy rating | A |
Hotpoint HDM67V8D2CX 60 cm Ceramic Double Cooker - Stainless Steel
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

