



























| Product Dimensions | 90cm x 60cm x 60cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | Gas hob with 10-level flame control |
| Key Feature 3 | Multi-flow technology |
| Key Feature 2 | Catalytic liners for easy cleaning |
| GTIN | 5054645593330 |
| Colour | White |
| Model Number | HDM67G9C2CW |
| Key Feature 4 | Energy consumption: 0.91 kWh |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Freestanding dual fuel cooker |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Net Main Oven Capacity | 72 L |
| Net Top Oven Capacity | 46 L |
| Oven Type | Double |
| Number of Ovens | Double |
| Type of Grill/Griddle | Integrated electric grill, Grill tilting |
| Weight | 52 kg |
| Shipping Height | 92 cm |
| Shipping Weight | 57 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 65 cm |
| Secondary Oven Features | Double glazed viewing window, 1 shelf, 2 Shelf positions, partial catalytic liners, Drop down door opening style, Removable door glass. |
| Secondary Oven Type | Fan |
| Control Type | Dials-Retractable |
| Display Type | LED |
| Depth | 60 cm |
| Additional Information | Automatic Ignition system, Enamel Pan supports, Countdown timer |
| Hob Element Type | Gas |
| Height (cm) | 90 cm |
| Main Oven Features | Double glazed viewing window, Interior Light, 2 shelves, 5 Shelf positions, partial catalytic liners, Drop down door opening style, Removable door glass. |
| Main Oven Type | Fan |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Features | Gas hob with 10-level flame control, Catalytic liners for easy cleaning, Multi-flow technology, Energy consumption: 0.91 kWh |
| Energy Efficiency Class | A |
Hotpoint HDM67G9C2CW 60 cm Dual Fuel Cooker - White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

