















| Product Dimensions | 90cm x 60cm x 60cm |
|---|---|
| LPG Convertible | Yes |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | 4-Zone gas hob |
| Key Feature 3 | 127L total capacity |
| Key Feature 2 | 10-level flame control |
| GTIN | 5054645595457 |
| Colour | Black |
| Model Number | HDM67G0CMB |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Double Oven Cooker |
| Removable Door | Yes |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Net Main Oven Capacity | 85 L |
| Net Top Oven Capacity | 42 L |
| Oven Accessories | 1 Grid |
| Oven Type | Gas |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Number of Ovens | Double |
| Number of Shelf Positions | 5 |
| Type of Grill/Griddle | Gas |
| Weight | 60.4 kg |
| Shipping Height | 99.4 cm |
| Shipping Weight | 63.9 kg |
| Shipping Width | 70 cm |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Secondary Oven Features | In oven gas grill |
| Secondary Oven Type | Gas |
| Control Type | Mechanical and Electronic |
| Cooking Element 4 Power | 1kW |
| Cooking Element 3 Power | 3kW |
| Cooking Element 1 Power | 2kW |
| Cooking Element 2 Power | 2kW |
| Depth | 60 cm |
| Additional Information | XXL CAVITY, 10 LEVEL FLAME CONTROL |
| Interior Light Type | Halogen |
| Hob Element Type | Gas |
| Height (cm) | 90 cm |
| Levelling Legs | Yes |
| Main Oven Features | Conventional |
| Main Oven Type | Gas |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A+ |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A+ |
| Features | 4-Zone gas hob, 10-level flame control, 127L total capacity |
| Energy Efficiency Class | A+ |
| Flame Safety Device | Yes |
Hotpoint HDM67G0CMB 60cm Gas Cooker - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
