



















| Product Dimensions | 90cm x 60cm x 60cm |
|---|---|
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | Gas hob with 10-level flame control |
| Key Feature 3 | Door glass removal for cleaning |
| Key Feature 2 | Catalytic liners for easy cleaning |
| GTIN | 5054645593231 |
| Colour | Silver |
| Model Number | HDM67G0CCX |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Gas Cooker |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Net Main Oven Capacity | 84 L |
| Net Top Oven Capacity | 42 L |
| Oven Type | Double |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Number of Ovens | Double |
| Type of Grill/Griddle | In oven gas grill |
| Weight | 52 kg |
| Shipping Height | 92 cm |
| Shipping Weight | 57 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 65 cm |
| Secondary Oven Features | Double Glazed viewing window, Interior Light, 1 Shelf, 2 shelf positions, Drop down door opening style, Removable door glass, In oven gas grill |
| Secondary Oven Type | Conventional |
| Control Type | Dial |
| Display Type | LED |
| Depth | 60 cm |
| Additional Information | Enamelled Wire Pan supports, Automatic Ignition system, Hob lid, Programmable timer |
| Hob Element Type | Gas |
| Height (cm) | 90 cm |
| Main Oven Features | Double Glazed viewing window, 2 Shelves, 5 shelf positions, Drop down door opening style, Removable door glass. |
| Main Oven Type | Gas |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A+ |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A+ |
| Features | Gas hob with 10-level flame control, Catalytic liners for easy cleaning, Door glass removal for cleaning |
| Energy Efficiency Class | A+ |
| Flame Safety Device | Yes |
| Cleaning | Catalytic Liners |
Hotpoint HDM67G0CCX 60cm Double Gas Cooker - Stainless Steel
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
