

























| Product Dimensions | 90cm x 60cm x 60cm |
|---|---|
| Colour | Black |
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | Gas hob with 10-level flame control |
| Key Feature 3 | Door glass removal for cleaning |
| Key Feature 2 | Catalytic liners for easy cleaning |
| GTIN | 5054645593156 |
| Colour | Black |
| Model Number | HDM67G0CCB |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Gas Cooker |
| Net Main Oven Capacity | 85 L |
| Net Top Oven Capacity | 42 L |
| Oven Type | Double |
| Number of Ovens | Double |
| Type of Grill/Griddle | Integrated full-width electric grill, Grill pan included |
| Weight | 52 kg |
| Shipping Height | 92 cm |
| Shipping Weight | 57 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 65 cm |
| Secondary Oven Features | Double Glazed viewing window, 1 Shelf, 2 shelf positions, Drop down door opening style, Removable door glass, Integrated gas grill. |
| Secondary Oven Type | Conventional |
| Control Type | Dials-Retractable |
| Display Type | LED |
| Depth | 60 cm |
| Additional Information | HP Sheet metal Pan supports, Manual Ignition system, Hob lid, Countdown timer |
| Height (cm) | 90 cm |
| Main Oven Features | Double Glazed viewing window, Interior Light, 2 Shelves, 5 shelf positions, Drop down door opening style, Removable door glass, Catalytic liners (partial). |
| Main Oven Type | Conventional |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A+ |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A+ |
| Features | Gas hob with 10-level flame control, Catalytic liners for easy cleaning, Door glass removal for cleaning |
| Energy Efficiency Class | A+ |
Hotpoint HDM67G0CCB 60cm Double Gas Cooker
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
