





















| Product Dimensions | 90cm x 60cm x 60cm |
|---|---|
| Colour | Black |
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | Two fan ovens |
| Key Feature 3 | Catalytic oven liners |
| Key Feature 2 | 4 burner gas hob |
| GTIN | 5054645595563 |
| Colour | Black |
| Model Number | HDM67G0C2CB |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Gas Cooker |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Net Main Oven Capacity | 84 L |
| Net Top Oven Capacity | 42 L |
| Oven Type | Conventional |
| Number of Ovens | Double |
| Type of Grill/Griddle | In oven gas grill |
| Weight | 75 kg |
| Shipping Height | 92 cm |
| Shipping Weight | 78 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 65 cm |
| Secondary Oven Features | Double Glazed viewing window, Interior Light, 1 Shelf, 2 shelf positions, Drop down door opening style, Removable door glass, Integrated gas grill. |
| Secondary Oven Type | Gas |
| Control Type | Dial |
| Display Type | LED |
| Depth | 60 cm |
| Additional Information | Matt finish Pan supports, 4-burner gas hob/Wok Burner, Automatic Ignition system, Hob lid, Countdown timer |
| Hob Element Type | Gas |
| Height (cm) | 90 cm |
| Main Oven Features | Double Glazed viewing window, Interior Light, 2 Shelves, 5 shelf positions, Drop down door opening style, Removable door glass. |
| Main Oven Type | Gas |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A+ |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A+ |
| Features | Two fan ovens, 4 burner gas hob, catalytic oven liners |
| Energy Efficiency Class | A+ |
Hotpoint HDM67G0C2CB 60 cm Double Gas Cooker - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
