











| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Electric Cookers |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 90 cm |
| Amp Rating | 32 |
| Product Dimensions | 90cm x 60cm x 60cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | Enamel Coating ? Easy grease and grime cleaning |
| Key Feature 3 | Diamond Clean Steam Cycle ? Simplifies oven maintenance |
| Key Feature 2 | Multiflow Technology ? Ensures even cooking every time |
| GTIN | 5054645714667 |
| Model Number | HDE6VDW |
| Key Feature 4 | Built-In Timer ? Alerts you when cooking is complete |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Cooker |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Net Main Oven Capacity | 75 L |
| Net Top Oven Capacity | 38 L |
| Oven Type | Double |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Number of Ovens | Double |
| Number of Shelf Positions | 4 |
| Type of Grill/Griddle | Integrated full-width electric grill |
| Weight | 54.7 kg |
| Warranty Information | registration requiredto activate this guarantee you must register the appliance at https://www.hotpoint.co.uk/register my appliance |
| Shipping Height | 102.5 cm |
| Shipping Weight | 58.5 kg |
| Shipping Width | 60 cm |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Secondary Oven Type | Conventional |
| Control Type | Dial and Touch |
| Cooking Element 4 Power | ?180 mm - 1700W (R) |
| Cooking Element 3 Power | ?140 mm - 1200W (R) |
| Cooking Element 1 Power | ?180 mm - 1700W (R) |
| Cooking Element 2 Power | ?140 mm - 1200W (R) |
| Depth | 60 cm |
| Additional Information | Double Glazed viewing window |
| Interior Light Type | Yes |
| Hob Element Type | Ceramic |
| Main Oven Type | Fan |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Features | Enamel Coating ? Easy grease and grime cleaning, Multiflow Technology ? Ensures even cooking every time, Diamond Clean Steam Cycle ? Simplifies oven maintenance, Built-In Timer ? Alerts you when cooking is complete |
| Energy Efficiency Class | A |
Hotpoint HDE6VDW 60cm Double Electric Ceramic Cooker
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


